بهترین راه های درمان عارضه وزوز گوش چیست

بهترین راه های درمان عارضه وزوز گوش چیست

توسط

از لحاظ ساختار تشریحی، گوش داخلی هزاران سلول شنوایی دارد که در مکانیسم زیستی الکتریکی عمل می کنند ، در سطح سلول های شنوایی، موهای بسیار کوچکی موجود است که در حالت عادی، موها تحت فشار امواج صوتی از خارج حرکت می کنند این حرکت باعث می شود که سلول های شنوایی یک جریان انرژی الکتریکی را به فیبرهای عصبی شنوایی منتشر کنند و این سیگنال ها به مغز منتقل می شود. یکی از دلایل احتمالی بروز این بیماری، وجود نقص در دستگاه شنوایی نظیر اختلافات فشار و جراحت در حفره‌ی گوش داخلی و عصب‌های گوش، عدم تعادل عصبی در ستون فقرات یا آرواره، وجود التهاب یا تنش در گردش خون ماهیچه‌ها، عدم تعادل در آرواره و دندان‌ها، آسیب‌ به اعصاب شنوایی ناشی از افزایش سن،‌ عدم تعادل در مهره‌های گردنی،‌ ورود شی خارجی به گوش داخلی و غیره است.

در اینجا به بیان برخی از روش های درمانی وزوز گوش خواهیم پرداخت :

جویدن آدامس : آدامس نیز یکی از درمان های طبیعی گوش و حلق و بینی است که می تواند در خانه یا هر جای دیگر انجام شود. هنگامی که آدامس می جوید، به عضلات دهلیز کمک می کند تا وزوز گوش ظاهر نشود. علاوه بر این، در طول جویدن، غدد بزاق بیشتر ترشح می شود، که در درمان وزوز گوش بسیار مهم است. این روش بسیار ساده است و هیچگونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند، بنابراین شما می توانید در طول درمان اعمال کنید.

پیاز : مقداری پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید. سپس آب پیاز را به مدت ۳۰ ثانیه حرارت دهید و اجازه دهید خنک شود. ۲ الی ۳ قطره از آن را در هر گوش‌تان بچکانید. ۵ دقیقه صبر کنید سپس سرتان را به طرفین خم کنید تا آب اضافه‌ی پیاز از گوش‌تان خارج شود. این کار را باید هر روز، به مدت یک هفته انجام دهید.

درمان اختلال ویروسی وزوز گوش : در صورتی که عامل ایجاد اختلال ویروس یا باکتری باشد زیر نظر پزشک درمان دارویی انجام می گیرد. استفاده از سمعک در این موارد بسیار مهم است. توانبخشی شنوایی در این مرحله از جمله راههای درمان می باشد.

تهیه دمنوشی مفید : مبتلایان به وزوز گوش برای درمان مشکل خود باید هر یک از گیاهان بابونه، بادرنجبویه و به‌لیمو را به نسب مساوی با هم ترکیب کنند سپس یک قاشق غذاخوری از این مخلوط را به همراه چهار لیوان آب در قوری بریزند و بگذارند به خوبی دَم بکشد؛ این دمنوش باید در طول روز مصرف شود.

آناناس : اگر صداهای خیالی را در گوش خود می شنوید، یکی از علل آن ممکن است التهاب باشد. مطالعات نشان می دهند که آناناس می تواند نه تنها التهاب گوش، بلکه التهاب کل بدن را به علت وجود ماده ای به نام بروملین، کاهش دهد. استفاده از آناناس تازه یکی از راه هایی است که می توانید با صدای زنگ در گوش خود مقابله کنید. مصرف آناناس باعث ایجاد هیچ گونه عارضه ای نمی شود مگر اینکه به آن آلرژی داشته باشید. علاوه بر این، ویتامین های موجود در این میوه برای تقویت بدن مفید هستند.

درمان تاندونیت : شامل بازآموزی سیستم شنوایی می باشد تا صداهای غیرطبیعی وزوز گوش به عنوان صدای طبیعی به جای اختلال درک شود. این روش شامل کمک گرفتن از یک فرد حرفه ای آموزش دیده و استفاده از وسیله ای است که سر و صدای کمی ایجاد می کند. جلسات مشاوره ای در حال انجام می تواند به افراد کمک کند تا با وزوز گوش کنار بیایند. موفقیت این درمان منطبق با شدت وزوز گوش و سلامت روانی فرد است.

روغن کنجد : خواص آرامش‌بخش و تسکین دهندگی روغن کنجد به سرعت می‌توانند علائم مرتبط با وزوز گوش را کاهش دهند. فقط کافی است به اندازه‌ی ۵ الی ۱۰ قطره روغن کنجد را کمی حرارت دهید؛ سپس به پهلو دراز بکشید و به فاصله‌ی ۵ تا ۶ دقیقه، روغن کنجد گرم را در هر دو گوش بریزید. هنگام انجام این کار سعی کنید عمیق نفس بکشید.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه