بهترین را ه ها برای درمان اسپاسم عضلانی کدامند

بهترین را ه ها برای درمان اسپاسم عضلانی کدامند

توسط

آیا برای‌تان پیش آمده که عضلات‌تان ناگهان منقبض شوند و درد زیادی را تحمل کنید؟ این انقباضات دردناک، گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی نامیده می‌شوند و اصلا هم شوخی بردار نیستند. همه ما گاهی گرفتگی عضلات بدن را تجربه می کنیم که اغلب در نواحی گردن،کتف،کمر و پشت پا طی انجام کارهای روزانه،بلند کردن اشیاء از روی زمین، هنگام ورزش کردن و حتی در خواب نیز اتفاق می افتد.  گرفتگی عضلات خطرناک نمی باشد اما درد آن می تواند بسیار آزاردهنده باشد واستفاده از ماهیچه را غیرممکن نماید. اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات دردی ناگهانی و غیرقابل تحمل است که ممکن است برای همه ما پیش آید،شما می توانید با چند شیوه طبیعی و خانگی این درد غیرقابل تحمل را به راحتی درمان کنید.

در اینجا به بیان برخی از راه های درمان اسپاسم عضلانی خواهیم پرداخت :

کاهش گرفتگی عضلات با کمپرس سرد یا گرم : یک کیسه یخ را روی ناحیه مبتلا به مدت ۱۰ دقیقه یا به مدت قرمز شدن موضع مالش دهید تا به شل شدن و رفع گرفتگی عضلات ‏‏کمک کند. قرمزی موضع به علت این است که سلول های قرمز خون موجب گرمی عضلات می شوند.‏کمپرس گرم یا استفاده از یک حوله گرم یا پتوی برقی موجب تحریک جریان خون موضع و ‏رفع گرفتگی عضلات می شود.

گرفتگی عضله و ویتامین D : ویتامین D هم بری سلامت استخوان‌ها مهم است و هم برای سلامت عضلات. اگر سطح ویتامین D بدن‌تان پایین باشد، بیشتر مستعد اسپاسم‌های عضلانی هستید. ویتامین D برای جذب مناسب کلسیم لازم است، ضمنا پایین بودن میزان ویتامین D در بدن موجب تعریق زیاد می‌شود که می‌تواند مواد معدنی مهمی چون پتاسیم و سدیم را در بدن تحلیل ببرد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد تامین ویتامین D لازم در بدن می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت عضلات و استخوان‌ها داشته باشد. می‌توانید با قراردادن پوست‌ بدن‌تان در معرض آفتاب صبحگاهی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، به بدن‌تان در ساختن ویتامین D کمک کنید. همچنین برخی از منابع غذایی ویتامین D شامل شیر غنی شده، ماهی، روغن ماهی، زرده تخم مرغ و غلات غنی شده می‌شود. حتما قبل از مصرف مکمل ویتامین D با پزشک مشورت کنید.

مایعات بنوشید : زمانی که عضلات، کم آب شوند، باید آب کافی دریافت کنید. آب و الکترولیت‌ها ( به شکل آبمیوه، نوشیدنی‌های ورزشی و غیره) می‌توانند مواد از دست رفته را تامین کنند. سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای انقباض مناسب و آرامش عضلات ضروری هستند. اگر زیاد ورزش کرده و یا خیلی از عضلات خود کار می‌کشید، باید با نوشیدنی الکترولیتی و آب، مواد مغذی را جایگزین کنید. اسپاسم‌های عضلانی گاهی وقت‌ها نشانه کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی در بدن هستند. باید مولتی ویتامین‌ها یا مولتی- مواد معدنی با کیفیت مصرف کنید.

کشش و ماساژ : ماهیچه گرفته را بکشید و آن را به آرامی مالش دهید تا به ریلکس کردن ماهیچه شما کمک نماید. در گرفتگی عضلات پا، وزن خود را برروی پای گرفته انداخته و به آرامی زانوی خود را خم نمایید. اگر قادر به ایستادن نیستید، برروی زمین یا روی یک صندلی نشسته و پای گرفته رادراز نمایید. سعی کنید نوک پایی که عضله آن گرفته است را گرفته و در حالیکه پا صاف است، به آرامی آن را بکشید. اینکار به بهبود گرفتگی و آزاد شدن عضله کمک می کند.

استفاده از رزماری : جوشانده رزماری درمان عالی گرفتگی کمر است. برای بهره بردن از رزماری، مقداری رزماری را در آب بریزید. به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. دستمال و یا حوله را در جوشانده رزماری خیس و آن گاه به مدت ۱۵ دقیقه حوله را بر روی بافت اسپاسم بگذارید. شما می توانید دم کرده رزماری را نیز برای درمان استفاده کنید و بنوشید. رزماری به راحتی در منافذ پوست جای می گیرد. از این رو پماد رزماری نیز برای از بین بردن گرفتگی کمر استعمال می شود.

کاهش گرفتگی عضلات با چای بابونه :  برای کاهش گرفتگی عضلات مصرف حداقل ۵ فنجان چای بابونه در روز بسیار کمک کننده می باشد زیرا چای بابونه حاوی یک نوع اسید آمینه به نام گلیسین است که به آرامش عضلات کمک می کند.

خردل زرد : خردل زرد دارای تاثیر بخشی فوق العاده در درمان گرفتگی عضلات کمر است. ضمن اینکه در کوتاه ترین زمان اثر می کند. خردل زرد دارای اسید استیک می باشد. اسید استیک، موجب افزایش استیل کولین می شود. با افزایش تولید این ماده در بدن، گرفتگی عضلات به سرعت رفع می گردد و کارکرد عضلات بهتر خواهد شد. بهتر است خردل زرد را با نوشیدنی چون شیر ترکیب سازید و آن گاه نوش جان نمایید.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه