بهترین شیوه ها و راههای کنترل خشم کدامند

بهترین شیوه ها و راههای کنترل خشم کدامند

توسط

در زندگی ماشینی امروزی که سرعت و استفاده بیشتر از زمان یکی از ارکان موفقیت به شمار می‌رود، برخوردهای غیر متعارفی در حوادث خاصی روی می‌دهد که چگونگی مواجهه با آن و ضرورت اتخاذ رفتاری سالم و مناسب به شدت احساس می‌شود. خشم و عصبانیت یک احساس طبیعی در انسان است. اما این احساس زمانی مشکل‌ساز می‌شود که شما دائماً خشمگین باشید یا در کنترل خشم خود مهارت کافی نداشته باشید. خشم مزمن و انفجاری می‌تواند عواقبی جدی در سلامت روانی، سلامت جسمی و روابط شما داشته باشد. چگونه می‌توانیم هنگامی که عصبانی و خشمگین هستیم رفتار خود را مدیریت کنیم؟ خشم یکی از قوی‌ترین هیجانات بشری است که اگر به شیوه درستی ابراز نشود می‌تواند به روابط بین فردی آسیب زیادی وارد کند. به همین خاطر کنترل خشم به عنوان یکی از مهارت‌های اصلی زندگی همواره مورد توجه روانشناسان بوده است. آن‌ها تلاش می‌کنند تا با ارائه راهکارهای عملی مناسب به افراد کمک کنند تا خشم خود را کنترل کرده و راه حل سالمی برای ابراز آن پیدا کنند.

در اینجا به بیان برخی از بهترین شیوه ها جهت کنترل خشم در افراد خواهیم پرداخت :

روش حساسیت‌زدایی : این روش به‌طور کلی برای قطع ارتباط بین موقعیت‌های غیر خطرناک و ترس برنامه‌ریزی شده است. اما فرضاً این روش دقیقاً باید برای قطع عصبانیت در موقعیت‌های ناامید کننده عمل کند. معمولاً اشخاص، رفتار یا موقعیت‌های خاصی وجود دارد که خشونت شما را افزایش می‌دهد. اینها می‌توانند در طبقه‌بندی حساسیت زدایی قرارگیرد: در واقع، الزاماً اینست آنچه در مرحله بازگویی روش اخر، استرس زدایی رخ می‌دهد. یک زن تازه ازدواج کرده بی‌نهایت حساس و مشکوک است وقتی همسر زیبای وی با هر زن دیگری صحبت می‌کند حتی اگر او بفهمد که آن‌ها از نظر شغلی صحبت می‌کنند. با استفاده از روش حساسیت زدایی،او می‌تواند این حساسیت‌ها و ترس‌ها را کاهش دهد، (بله حق با شماست اگر تعجب می‌کنید، اگر خود اعتمادی یا وفاداری یا صداقت مشکلی نمی‌‌باشد.

اجازه دهید زمان کمی بگذرد : از موقعیتی که شما را عصبانی کرده است دور شوید و برای چند دقیقه کاری کنید که حواستان را پرت کند و مشغولتان کند؛ می‌توانید کمی راه بروید تا کمی آرام شوید و چشم‌اندازی را در ذهن خود تصور کنید؛ از موقعیت کنونی خود فاصله بگیرید و با خود فکر کنید که فردا یا هفته بعد یا سال بعد چه خواهد شد.

ابراز کلامی هیجان : تجربه احساس خشم به خودی خود امر بدی نیست و همه افراد در زندگی خود بارها و بارها با آن مواجه می‌شوند. هنگامی که احساس کردید عصبانی هستید، می‌توانید صادقانه با فرد مقابل درباره احساس خود صحبت کنید و به او بگویید که اعمال او چه تأثیری بر شما گذاشته است. صحبت کردن راجع به هیجانات منفی در کاهش آن‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت.

ترک موقعیت : یکی از راه های کنترل عصبانیت ترک موقعیت برانگیزاننده عصبانیت است. با ترک موقعیت، شما به خود فرصت فکر کردن می دهید و می توانید به موقعیت فراسوی نیازها و خواسته های خود توجه کنید. در چنین شرایطی، اگر مخاطب شما فرد خاصی است، می توانید از او بخواهید تا در زمان دیگری در مورد مسأله تان صحبت کنید. اما در پاره ای اوقات هنگام رویارویی با موقعیت های برانگیزاننده عصبانیت، شما نمی توانید موقعیت را به طور کامل ترک کنید، ولی می توانید برای چند دقیقه ای از موقعیت خارج شده، هوایی تازه کنید، قدمی بزنید، در صورت امکان آب نوشیده و سپس به موقعیت باز گردید.

استراحت کامل : ابزارهای استراحت ساده و مطلق، مانند تنفس عمیق و تصاویر آرامش دهنده، می توانند احساس های خشم را آرام سازند. کتاب هایی وجود دارند که می توانند به شما روش های استراحت کامل را بیاموزند، وقتی شما این روش ها را آموختید، در هر وضعیتی می توانید از آنها استفاده کنید. اگر شما همسری دارید که مانند شما عصبانی است، احتمالاً فکر خوبی است که هر دوی شما این روش ها را بیاموزید.

سازش کردن را یاد بگیرید : وقتی مشکلی پیش می‌آید، بسیاری از ما به جای حل مساله‌ یا سازش با شرایط جدید، در مقام جبران یا دفاع برمی‌آییم تا شاید با به کرسی نشاندن حرف یا اندیشه خود، نه‌تنها اندکی از تلاطمات درونی خود بکاهیم، بلکه به فرد مقابلمان نشان دهیم که برتر از او هستیم و هرگز حاضر به تسلیم نخواهیم شد؛ این در حالی است که اگر بپذیریم و بیاموزیم ‌ سازش کردن بهتر از خشم و عصبانیت طولانی‌ مدت است، بی‌تردید بسیاری از مشکلات بوجود آمده، بسیار سریع‌تر از آن‌که گمان ببریم، حل می‌شود و هیچ‌گاه به کلاف سردرگم مبدل نمی‌شود. بپذیرید سازش، همچون وسیله‌ای کارساز و مفید است که می‌تواند شما را برای داشتن زندگی ساده و سالم‌تر‌ آماده کند. پس برای کنترل خشم‌ بهتر است از همین امروز، علاقه‌مند به سازش شوید و اصول سازش را فرا بگیرید.

مدیتیشن کنید : مدیتیشن می‌تواند به هماهنگ سازی احساسات شما کمک کند تا درنهایت بتوانید با افراد آرام‌تر برخورد کنید. در نتیجه، اگر احساس می‌کنید که به دلیل عصبانیت با کسی بد برخورد کرده‌اید، زمانی را برای مدیتیشن اختصاص دهید. محلی خلوت، آرام و ساکت پیدا کرده و کارهای زیر را انجام دهید، آرام و عمیق نفس بکشید. نفس عمیق ضربان قلب‌تان را آرام کرده و باعث آرامش می‌شود. نفس‌هایتان باید به قدری عمیق باشند که هنگام دم، شکم‌تان کاملاً به جلو بیاید. همانطور که نفس می‌کشید، تصور کنید نور سفید – طلایی وارد بدنتان می‌شود. تصورکنید که آن نور تمام بدنتان را دربر گرفته و شما را آرام می‌کند. وقتی بازدم را انجام می‌دهید، تصور کنید که رنگ‌های سیاه و مرده بدنتان را ترک می‌کنند. وقتی چندبار مدیتیشن انجام داده و آرام‌تر شدید، می‌توانید حس کنید که نحوه برخورردتان با بقیه بهتر شده و کمتر پرخاش می‌کنید.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه