شیوه های افزایش امید در زندگی کدامند

شیوه های افزایش امید در زندگی کدامند

توسط

برای افزایش امید به زندگی از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم هر فردی به امیدی زنده است و در صورت قطع امید از زندگی دچار مشکلات زیادی خواهد شد. بعضی اوقات ممکن است فرد همه‌ی امیدش به زندگی را از دست بدهد. این اتفاق ممکن است به دلیل شکست‌های متوالی در زندگی باشد. نتیجه‌ی آن ایجاد دردی وصف‌ناپذیر است. طلاق، شکست در فعالیت اقتصادی، اخراج از کار، از دست دادن عزیزان و… از جمله اتفاقاتی هستند که می‌توانند امید در زندگی را از بین ببرند. هنگام عبور از گردنه های دشوار زندگی لازم است به خودمان انرژی و امید بدهیم. وجود و همراهی دوستان، آَشنایان ، خانواده و همسر بسیار خوب و ضروری است اما حقیقت این است که بهترین راهنما وکسی که در این مسیر می تواند به ما کمک کند خودمان هستیم.

در اینجا به بیان برخی از بهترین شیوه های افزایش امید در زندگی خواهیم پرداخت :

قدردان و شکرگزار باشیم : شاید به نظر شما این حرف شعارگونه بیاید. اما بهتر است ما به جای حسرت چیزهایی که نداریم، قدردان داشته‌های خود باشیم. ذهن‌تان چیزی را درو می‌کند که خودتان در آن کاشته‌اید. شکرگزار باشید تا ببینید زندگی‌تان چگونه تغییر می‌کند و امیدتان دوباره زنده می‌شود. افراد زیادی در دنیا فقر، جنگ، قحطی، ظلم حاکمان و انواع معلولیت‌ها را تحمل می‌کنند. وقتی که ما بر روی چیزهایی خوبی که در زندگی داریم تمرکز کنیم، می‌توانیم به جای ناامیدی، شکرگزار داشته‌های خود باشیم. زمانی که احساس می‌کنید هیچ چیزی در زندگی ندارید که به خاطرش شکرگزار باشید، تلاش کنید تا فهرستی از داشته‌های خود تهیه کنید. همین که زنده‌اید، می‌توانید بخوانید، حرف بزنید، غذایی برای خوردن دارید و افرادی شما را دوست دارند، دلایل خوبی برای شکرگزاری هستند.

توانایی‌هایتان را باور داشته باشید : بعضی از افراد، فاقد امید به آینده هستند؛ زیرا حس می‌کنند که توانایی انجام هیچ کاری را ندارند. اگر دچار این نوع از ناامیدی هستید، فهرستی از تمام توانایی‌ها و دستاوردهایتان تهیه کنید. این فهرست را بخوانید و برای این ویژگی‌های مثبت، به خود تبریک بگویید. اگر گاهی اوقات، کمی خودتان را تحسین کنید، می‌توانید امید به آینده را در خودتان تقویت کنید.

برقراری ارتباط : زمانی که برای فردی وقت می‌گذارید؛ با حوصله به حرف‌های او گوش می‌دهید و سعی می‌کنید با رفتار خود به او امیدواری دهید، او با حرف‌های شما آرام می‌شود و امید بیشتری برای ادامه زندگی پیدا می‌کند. احترام گذاشتن به دیگران و ارزش قائل شدن برای آن‌ها نیز باعث ایجاد امید در آن‌ها می‌شود. زمانی که به حرف‌های همسر و فرزندان خود با صبوری گوش می‌دهید؛ به کسانی که دین و مذهب متفاوتی دارند احترام می‌گذارید و… به دیگران امید می‌دهید تا روابط بهتری با شما برقرار کنند.

قناعت : معمولا افرادی که در زندگی خود قانع هستند، دچار ناامیدی نمی شود. قناعت به این معنی نیست که فرد به قدری قانع باشد که دست از کار و کوشش برداشته و بگوید من از زندگی خود راضی هستم. به این معناست که اگر فردی به حداکثر نرسد ناامید نشود و قدر همانی که هست را بداند.

تفریح و استراحت : زندگی باید روی خوشش را به شما نشان دهد تا بتوانید احساس امیدواری به زندگی داشته باشید. با انجام کارهایی که باعث خوشحالی و لذت شما می شوند، حس بهتری به زندگی خواهی داشت. حتی اگر احساس افسردگی می کنید، همین امروز یک ورزش جدید، مهارت یا سرگرمی جدید پیدا کنید تا تاثیر آن را ببینید. منتظر نباشید که اول افسردگی و ناامیدی شما درمان شود تا بعد به لذت و تفریح بپردازید. برعکس باید اول حس لذت را بچشید تا بتوانید از افسردگی دور شوید.

از حمایت دیگران بهره ببرید : وقتی که قدم در راه رسیدن به آرزوهایتان می گذارید باید این را هم در نظر داشته باشید که مشکلات زیادی در پیش روی شما قرار دارد. هیچوقت نباید تمام امید خود را از دست بدهید ، از کسانی که شما را حمایت می کنند کمک بگیرید تا کمی از مشکلاتتان کاسته شود. دیگران می توانند چشم اندازی از شرایط را به ما نشان بدهند که شاید خود ما از آنها غافل بوده ایم و متوجه آن نشدیم از جمله کسانی که می توانند ما را حمایت کنند خانواده ، دوستان و همکاران می باشند.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه