عوامل موثر در بیماری عفونت لگن و روش تشخیص آن چیست

عوامل موثر در بیماری عفونت لگن و روش تشخیص آن چیست

توسط

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت اندام‌های تولید مثل در زنان است. از علائم عفونت لگن در زنان می‌توان به درد شکمی و تب اشاره کرد. لگن قسمت پایین شکم است که شامل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و رحم می‌شود. عفونت لگن در زنان شایع است و سالانه هزاران نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا می‌شوند. اگر باکتری‌هایی بیماری زا عفونت دستگاه تناسلی زنان را ایجاد کنند و به‌طرف قسمت‌های بالاتر دستگاه تولیدمثلی و لگن حرکت کنند باعث ایجاد عفونت لگن در زنان میشود.بیماری های مقاربتی ممکن است بدون علامت یا با علائم خفیف همراه است.در نتیجه بعلت عدم علائم و عدم درمان میتواند عوارض زیادی داشته باشد. قبل از هر چیز باید بدانید که برای تشخیص درست و درمان بیماری التهابی لگن باید با پزشک متخصص مشورت کنید و از داروهای خانگی تنها به عنوان یک درمان کمکی استفاده کنید.

در اینجا به بیان برخی از عوامل مهم و موثر در ایجاد بیماری عفونت لگن و روش های تشخیص آن خواهیم پرداخت :

رعایت بهداشت فردی و انجام رفتارهای بهداشتی : یکی از اصول مهم در عوامل فردی، رعایت بهداشت فردی است که منظور از بهداشت فردی تمیز و خشک نگه داشتن دستگاه تناسلی است؛ نوع و نحوه پوشش و شستشوی ناحیه تناسلی از اهمیت به سزایی برخوردار است، مثلا پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین‏‏ٌ، جوراب شلواری و مایو، باعث افزایش دما و رطوبت دستگاه تناسلی می‌شود که محیط را برای رشد میکروبها آماده می‌کند، لذا توصیه می‌شود از پوشیدن آنها به مدت طولانی خودداری شود. در نواحی مرطوب ومناطق گرم که بدن سریع عرق می‌کند، لباس زیر باید سریع تعویض شود، چون رطوبت، رشد میکروبها و قارچها را سرعت می‌بخشد، پس لازم است دستگاه تناسلی پس از هربار شستشو، حتما خشک شود تا زمینه حضور عوامل بیماریزا فراهم نشود.

عوامل محیطی مانند استخر : آلودگیهای قارچی در استخرها و سالنهای ورزشی افزایش چشمگیری در فصول گرم دارد؛ از جمله این قارچها کاندیداآلبیکنس است که می‌تواند موجب شیوع بیماریهای قارچی پوستی خصوصا در نواحی چیندار بدن از جمله دستگاه تناسلی شوند، لذا شناگران باید در استخرهای عمومی برای حفظ سلامت خود، پس از استفاده از استخر، بدن خود را کاملا با آب و صابون بشویند.

ضربه، آسیب یا عوامل بیماری زا : به طور طبیعی ترشحات تولیدشده در واژن، مانند یک سد در برابر ورود میکروب ‌های بیماری‌زا به تخمدان و قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل زن یعنی لوله‌ها و تخمدان، عمل می‌کند.این سد، ممکن است از دو طریق شکسته شود و در نتیجه باکتری ها وارد رحم شوند، ممکن است عامل بیماری‌زایی که از راه جنسی منتقل میشود، به سلول ها حمله ‌کند و وارد سلول ها ‌شود. راه دیگر ورود عفونت به رحم، زمانی است که گردن رحم، تحت تاثیر ضربه، آسیب یا تغییری واقع شود.

پزشکان بیماری التهابی لگن را براساس علایم و نشانه ها، تست لگن، آنالیز ترشحات واژینال و کشت های گردنی و یا آزمایش های ادرار تشخیص می دهند. در طی تست لگن، پزشک ابتدا ناحیه لگن را برای علایم و نشانه های PID بررسی خواهد کرد سپس پزشک ممکن است از پنبه برای گرفتن نمونه هایی از واژن و دهانه رحمتان استفاده کند. نمونه ها در آزمایشگاه آنالیز می شود و ارگانیسمی که منجر به عفونت شده، مشخص می شود. برای تایید تشخیص و یا تعیین میزان عفونت، پزشک ممکن است آزمایش ها دیگری را توصیه کند :

آزمایش خون و ادرار : این آزمایشات، گلبول های سفید را که ممکن است عفونت را نشان دهند و نشانگرهای التهاب را اندازه گیری می کنند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش های HIV و عفونت های منتقله از راه جنسی را پیشنهاد کند که گاهی اوقات با عفونت لگن مرتبط هستند.

لاپاراسکوپی : در طی این روش، پزشک شما یک ابزار نازک و روشن را از طریق یک شکاف کوچک در شکم وارد می‌کند تا اندام‌های لگن شما را ببیند.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه