مناسب ترین روش ها جهت از بین بردن ترک های پوستی چیست

مناسب ترین روش ها جهت از بین بردن ترک های پوستی چیست

توسط

برخی تغییرات ناگهانی در بدن مانند افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست می‌شوند. کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می‌کند؛ اگر پوست به میزان کافی این پروتئین را نداشته باشد، به دلیل تغییرات به‌وجود‌آمده دچار ترک‌خوردگی می‌شود. ترک های پوستی معمولا به صورت خطوطی موازی بر روی پوست ظاهر می شوند. این خطوط رنگ و بافتی متفاوت با پوست داشته و رنگ آن ها از بنفش (یا صورتی روشن) تا خاکستری روشن متغییر است. امروزه درمان قطعی ترک های پوستی به کمک روش های مختلف امکان پذیر است. ترک ها نسبت به پوست اندکی فرو رفته یا برآمده هستند که این مورد را می توان در هنگام لمس احساس کرد. گاهی اوقات در ناحیه ترک های پوستی خارش یا درد احساس می شود. این خطوط معمولا در طول دوره بارداری، پس از آن یا در نتیجه تغییر وزن ناگهانی به وجود می آیند. ترک های پوستی خطرناک نبوده و اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند.

در اینجا به بیان برخی از روش های مفید جهت از بین بردن ترک های پوستی خواهیم پرداخت :

آلوئه‌ورا : آلوئه ورا خاصیت نرم‌کنندگی پوست و جنبه درمانی دارد. اگرچه شواهد بالینی مبنی‌بر تأثیر آلوئه‌ورا در درمان ترک های پوستی وجود ندارد، اما به‌دلیل خواص این گیاه، می‌توان از آن در بهبود ترک های پوستی استفاده کرد. عصاره‌ی آلوئه‌ورا را خارج کنید و پس از حمام روی پوست خود بمالید.

کرم ترتینوئین : شواهد علمی اندکی مبنی بر موثر بودن ترتینوئین (رتین آ) وجود دارد. در یک آزمایش که به تازگی انجام شده، پماد حاوی ۰.۱ درصد ترتینوئین بر کاهش ظاهر آثار اولیه ترک های پوستی تاثیر گذار بوده است. ترتینوئین اغلب با نام تجاری آن یعنی رتین آ شناخته می شود. این دارو می تواند سبب بروز عوارض جانبی شود که قرمزی و پوسته پوسته شدن ناحیه درمان از جمله آن ها هستند. زنان باردار و شیرده نباید از این دارو استفاده کنند. ترتینوئین می تواند به لایه های فوقانی پوست نفوذ کرده و کلاژن را بازسازی کند.

روغن نارگیل و ویتامین E : ویتامین E ،به طور کلی برای خواص مرطوب کننده و برای کمک به پوست فراهم شده است. و دارای خواص ضد پیری است این نوع درمان با روغن نارگیل را هر روز اعمال کنید و در کوتاه مدت تغییرات عمیق در علائم کشش و زخم را مشاهده کنید.

خیار و آب لیمو : اسید طبیعی موجود در آب لیمو به بهبودی و کاهش اسکارها (جوشگاه ها) پوست کمک کرده ؛ همچنین آب خیار با اثر خفیف خنک کنندگی خود ، باعث شادابی پوست شما خواهد شد. آب لیمو ترش و خیار را به اندازه های مساوی تقسیم و مخلوط کرده و سپس بر روی مناطق آسیب دیده ریخته تا پوست آن ناحیه مرطوب گردد. اجازه دهید بر روی پوستتان باقی مانده تا جذب شود. ۱۰ دقیقه بعد از آن می توانید با استفاده از آب گرم پوست خود را شستشو دهید.

آبلیمو :  یک روش ساده دیگر برای کاهش آثار ترک های پوستی استفاده از آبلیمو است. آبلیمو به صورت طبیعی اسیدی است و این خاصیت آن به درمان و کاهش آثار ترک پوست ، آکنه و سایر زخم ها کمک میکند. مقداری آبلیموی تازه روی ترک های پوست بمالید. بگذارید ده دقیقه بماند تا به خوبی جذب پوستتان شود. سپس با آب گرم بشویید. روش دیگر ترکیب آبلیمو و آب خیار است. به مقدار یکسان آب این دو میوه را با هم مخلوط کنید و ترکیب بدست آمده را روی خطوط بوجود آمده روی پوست، بمالید. پس از چند دقیقه آن را بشویید.

روغن نارنج : روغن اسانس نارنج را از عصاره پوست نارنج می‌گیرند. تحقیقاتی نشان داد که این روغن می‌تواند پوست را نرم و لطیف و از شکنندگی آن به خوبی جلوگیری کند. این تاثیرات روغن نارنج می‌تواند از ظاهر شدن ترک پوست جلوگیری و ترک‌های ایجاد شده روی پوست را کم کند. افرادی که پوست خیلی حساسی دارند ممکن است به اسانس روغن نارنج حساسیت داشته باشند و افرادی که پوست خیلی روشن دارند ممکن است دچار عوارضی مانند حساسیت به نور شوند؛ پس بهتر است قبل از استفاده کمی از روغن را روی پوست خود تست کنید.

روغن زیتون : اثرات شفابخش روغن زیتون در درمان بسیاری از علائم پوستی به اثبات رسیده است، از جمله در ترک پوستی و جای آکنه. از آن‌جایی که سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی فوق‌العاده است، ارزش امتحان کردن را دارد. با توجه به نتایج بدست‌آمده از تحقیقات تیم تخصصی پوست و زیبایی در آلمان، روغن زیتون یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری و درمان ترک‌های پوستی می‌باشد.

منبع و ماخذ : alexandritelaser-diodelaser.com

شاید شما دوست داشته باشید

درج دیدگاه